Exkurze Krajem Pernštejnů 2023

Ochutnávky, nové kontakty, milé úsměvy, krásné počasí a skvělá atmosféra...to vše provázelo první exkurzi Krajem Pernštejnů, která se konala 13. září 2023.
Jednodenní seminář s exkurzí byl zaměřen na výměnu zkušeností a sdílení příkladů dobré praxe v oblasti čerpání dotací z Programu rozvoje venkova 2014–2020 (PRV). Exkurze se zúčastnili držitelé regionální značky Kraj Pernštejnů, zástupci místních samospráv, místních akčních skupin i podnikatelské sféry. V rámci nadupaného programu navštívilo přes 40 účastníků několik úspěšných žadatelů programu PRV, zejména těch, registrovaných pod regionální producentskou značkou "KRAJ PERNŠTEJNŮ" na rozmezí Pardubického a Královéhradeckého kraje.
Dopolední program jsme zahájili na bylinkovém Statku Junek v obci Křičeň, kde nás kromě úžasné rodiny paní Junkové přivítala i všude se linoucí vůně meduňky. V rodinné tradici světa bylinek pokračují i děti majitelky, které nám představily novou řadu bylinných produktů. V blízkých Dolanech nám zázemí poskytl Statek Dolany, kde pořádají kouzelné svatby ve vesnickém stylu. My jsme však prostory venkovské stodoly využili pro konání vzdělávacího semináře „Jak na sociální sítě,“ se zkušenou lektorkou Terezou Faltejskovou. Svět Facebooku, Instagramu i Linkedinu nám přiblížila z profesionálního pohledu marketingového specialisty a přinesla tak užitečné informace nejen producentům Kraje Pernštejnů.

V odpolední části programu jsme se dozvěděli aktuality z Programu rozvoje venkova od zástupců místních akčních skupin. Za oblast Holicka představila novinky Ing. M. Kovářová, za Region Kunětické hory Ing. K. Holečková a za Bohdanečsko Ing. D. Dvořáková. Poté jsme se již přesunuli k dalšímu držiteli regionální značky Kraj Pernštejnů – společnosti Jedlé houby v Dolanech. Rodina pana Václavíka pěstující různé druhy hub včetně zázračného reishi nebo shitake nás provedla po své provozovně a ukázala výstupy z projekty PRV, např. novou technologii na výrobu substrátu. Autobus nás poté dopravil do Podůlšan, předposlední zastávky naší exkurze. Zde jsme se prošli švestkovými sady paní Kučerové, která je převzala po svém dědečkovi. Své „Švestky z Podůlšan“ prodává neobvykle i v samoobslužném stánku před svým statkem, na kterém chová i exotické pštrosy nebo pávy. „Všechny nositele značky Kraje Pernštejnů spojuje jedna věc, svoji práci dělají se zápalem a hlavně srdcem“ uzavírá M. Kaplavková, koordinátor regionální značky Kraj Pernštejnů.
Naše exkurze byla poté zakončena již mimo hranici regionu Kraj Pernštejnů - prohlídkou Pivovar Beránek, národní kulturní památky z 18. století, která prošla citlivou rekonstrukcí. V rámci prohlídky pivovaru nám byly představeny výstupy z projektu PRV.

Díky této celodenní exkurzi a zhlédnutým příkladům dobré praxe tak mohli účastníci získat inspiraci pro využití možností získání finanční podpory z evropských zdrojů prostřednictvím Strategického plánu Společné zemědělské politiky na období 2023–2027 (SP SZP).
Na závěr nám dovolte ještě vyslovit poděkování všem zúčastněným i navštíveným podnikům. Za finanční podporu akce pak patří velký dík Celostátní síti pro venkov.
statek dolany